Przejdź do głównej treści Przejdź do wyszukiwarki
Rozmiar czcionek: A A+ A++ | Zmień kontrast |  
Gminny Ośrodek Kultury w Barcianach

“Pogranicze” może otrzymać 20 mln. euro na projekty

Utworzono dnia 10.01.2024

W Urzędzie Gminy Barciany 10 stycznia odbyły się konsultacje dotyczące projektu strategii terytorialnej i projektów strategicznych Stowarzyszenia Warmińsko Mazurskich Samorządów Pogranicza (SWMSP).

Wójt i prezeska SWMSP Marta Kamińska otwierając spotkanie zauważyła, że członkowie “Pogranicza” mogą otrzymać 20 mln. euro na realizację wspomnianych projektów. Konsultacje są jednym z etapów starań o środki. Szczegółowe informacje przedstawił ekspert Związku Miast Polskich Jacek Zdrojewski. Podczas dyskusji uczestnicy zauważyli, że szczególnie potrzebne są nowe miejsca pracy, a te mogą przynieść regulacje na poziomie rządowym wprowadzające w regionie ulgi podatkowe i inwestycyjne. Potrzebna jest też modernizacja sieci energetycznej i poprawienie dostępu do szybkiego Internetu. Kolejne wyzwanie, to zapewnienie opieki zdrowotnej i usług dla coraz bardziej starzejącej się społeczności lokalnej. Proponowane przez SWMSP zadania mają pomóc w rozwiązywaniu wskazanych problemów. W dyskusji Marta Kamińska podkreśliła, że przynależność do SWMSP każdemu samorządowi daje dodatkowe punkty przy aplikowaniu o środki zewnętrzne, w tym z programów unijnych. Członkowie spotkania wypełnili również ankiety dotyczące strategicznych projektów “Pogranicza”.

W konsultacjach wzięli udział m.in. dyrektorzy szkół z terenu Gminy Barciany, radni, dyrektorzy jednostek organizacyjnych, członkowie Gminnej Rady Seniorów, przedstawiciele sąsiedniej Gminy Srokowo oraz kętrzyński starosta Michał Kochanowski. Doceniając działania „Pogranicza” starosta mówił również o korzyściach dla powiatu i regionu jakie przyniesie inwestycja Orlenu w Kętrzynie.

Z projektem strategii i działalnością SWMSP można zapoznać się na stronie: pograniczewm.pl

 

 

 

“Pogranicze” może otrzymać 20 mln. euro na projekty

Utworzono dnia 10.01.2024, 15:00

Kalendarz

Lista wydarzeń w miesiącu Maj 2024 Brak wydarzeń w tym miesiącu.

Imieniny

Imieniny:

Biuletyn Informacji Publicznej

Straż Graniczna - nabór