Przejdź do głównej treści Przejdź do wyszukiwarki
Rozmiar czcionek: A A+ A++ | Zmień kontrast |  
Gminny Ośrodek Kultury w Barcianach

Do Barcian znowu zawitali rycerze – tym razem walczyli pod zamkiem

Utworzono dnia 27.08.2023

W Barcianach 19 sierpnia odbyła się inscenizacja historycznej Bitwy o Strażnicę Barten. Wydarzenie było okazją do poznania barwnych scen batalistycznych sprzed wieków, skosztowania potraw i udziału w szeregu atrakcji. 

- Dziś Barciany przenoszą się do 1310 r., kiedy to Bartowie walczyli z Krzyżakami o Strażnicę Barten, która ostatecznie została spalona – mówiła Marta Kamińska wójt Gminy Barciany otwierając imprezę. Wójt wyraziła również nadzieję na to, że barcianski zamek zacznie tętnić życiem i zostanie udostępniony do zwiedzania. Było to nawiązanie do faktu, że trzecia edycja bitwy po raz pierwszy odbyła się przy zamku w Barcianach, co nadało imprezie niepowtarzalnego średniowiecznego klimatu. W inscenizacji wzięło udział kilkudziesięciu przedstawicieli bractw rycerskich i drużyn rekonstruktorskich z całej Polski. Podczas wydarzenia można było obejrzeć turnieje łucznicze oraz pokazy walk rycerskich. Organizatorzy nie zapomnieli o dzieciach, dla których przewidziano liczne zabawy i konkursy. Chętni mogli spróbować walki na miecze treningowe oraz sprawdzić umiejętności na strzelnicy łuczniczej. Miłośnicy dawnego rzemiosła mogli podziwiać pokazy kowalstwa i kaletnictwa, a Koła Gospodyń Wiejskich przygotowały smakowite dania i przysmaki. Działał również jarmark średniowieczny, gdzie można było zakupić unikalne produkty i pamiątki. Uczestnicy komentując wydarzenie najczęściej wskazywali na niepowtarzalną atmosferą jaką stworzyło sąsiedztwo wspaniałego barciańskiego zamku. Życzeniem wielu gości było dokładniejsze poznanie tej budowli i jej historii.

Organizatorami inscenizacji byli wójt Gminy Barciany — Marta Kamińska, Gminny Ośrodek Kultury w Barcianach oraz Stowarzyszenie Masuria z Kętrzyna. 

Bitwa o Strażnicę Barten

Utworzono dnia 27.08.2023, 16:00

Kalendarz

Lista wydarzeń w miesiącu Maj 2024 Brak wydarzeń w tym miesiącu.

Imieniny

Imieniny:

Biuletyn Informacji Publicznej

Straż Graniczna - nabór