Przejdź do głównej treści Przejdź do wyszukiwarki
Rozmiar czcionek: A A+ A++ | Zmień kontrast |  
Gminny Ośrodek Kultury w Barcianach

Asuniada pokzauje, że wielokulturowość jest ważna

Utworzono dnia 27.08.2023

W Asunach 26 sierpnia odbył sie XXIII Festyn Ludowy nazywany "Asuniadą". Święto promując ukraińską kulturę, jednocześnie wspiera polsko-ukraińską integrację.

Otwierając wydarzenie Marta Kamińska, wójt Gminy Barciany zapewniała lokalną mniejszość ukraińską o swoim wsparciu. Wójt podkreśliła, że nie jest to faworyzowanie jednej grupy społecznej. To wspieranie wielokulturowości, która jest atutem barciańskiej małej ojczyzny. - Asuniada jest też wydarzeniem, gdzie świętujemy Dzień Niepodległości Ukrainy, przypadający na dzień 24 sierpnia. Dlatego jeszcze raz Ukrainie i nam wszystkim żeczę zwycięztwa“ – mówiła Marta Kamińska. O potrzebie pokonania agresora i Ukrainie jako ważnym elemencie europejskiego bezpieczeństwa mówili również oficjalni goście Asuniady – Kętrzyński Starosta Michał Kochanowski, wiceprzewodniczący Sejmiku Województwa Warmińsko-Mazurskiego Zbigniew Homza i przewodniczący sejmikowej Komisji mniejszości Wiktor Marek Leyk. 
W tym roku o podróż przez bogatą muzykę ukraińską i nocną zabawę zadbała orkiestra i soliści Wołyńskiego Muzyczno – Dramatycznego  Teatru z Łucka. Święto było również okazją do uroczystego wręczenia nagród w konkursie "Międzykulturowa Biesiada Łącząca pokolenia". Biesiada była okazją do poznania dziedzictwa kulturowego gminy Barciany i kulturowego pogranicza. Podczas biesiady odbyły się warsztaty kulinarne, prelekcje historyczno-etnigraficzne. Ukoronowaniem tych działań był konkurs kulinarny i wspólna biesiada. Międzykulturowa Biesiada Łącząca pokolenia Asuniada 2023 została dofinansowana przez Krajowy Ośrodek Wsparcia Rolnictwa Oddział Terenowy w Olsztynie.

Asiniada 2023

Utworzono dnia 27.08.2023, 16:49

Kalendarz

Lista wydarzeń w miesiącu Maj 2024 Brak wydarzeń w tym miesiącu.

Imieniny

Imieniny:

Biuletyn Informacji Publicznej

Straż Graniczna - nabór